Fast Reading

منابع درک مطلب زبان عمومی آزمون دکتری

توسط
منابع درک مطلب زبان عمومی آزمون دکتری
۵ (۱۰۰%) ۶ votes

یکی از مهم ترین بخش های سوالات زبان عمومی دکتری مبحث درک مطلب یا ریدینگ می باشد. در این مقاله قصد داریم برترین منبع حال حاضر در این زمینه را به داوطلبان آزمون دکتری معرفی کنیم.


همانطور که می دانید سوالات درک مطلب معمولا ۱۰ تا ۱۵ سوال از درس زبان عمومی آزمون دکتری را به خود اختصاص می دهد که به عبارتی حدود ۳۰ تا ۴۵ درصد از مجموع سوالات بخش درک مطلب یا ریدینگ می باشد. بنابراین به هیچ عنوان نباید این سوالات را نادیده گرفت. برخی از داوطلبان بر این باورند که متن ها بسیار دشوار هستند و ترجیح می دهند وقت خود را صرف سوالات دیگر درس زبان و یا دروس دیگر دفترچه کنند. اما از آنجا که بیشتر داوطلبان آزمون دکتری در درس زبان ضعیف هستند، نبایستی این شانس بسیار خوب را که می تواند موجب پیشی گرفتن از داوطلبان دیگر شود را از دست داد.
با نگاهی به سوالات درک مطلب آزمون دکتری متوجه می شویم که بیشتر اوقات (حدود ۹۰ درصد موارد) موضوع متن در رابطه به رشته امتحانی داوطلب می باشد. پس این اولین شانس برای داوطلبان باهوش!
تیپ سوالات هم در بیشتر ادوار به یک صورت است!
واژگان متن هم در بیشتر موارد از همان منابعی می باشد که در قسمت واژگان استفاده می شود، است!
از موارد بالا می توان نتیجه گرفت که شما با مطالعه یک منبع که: ۱. سوالات ادوار اخیر را داشته باشد ۲. مهارت ها یا تکنیک های لازم برای پاسخ دهی به انواع سوالات درک مطلب را داشته باشد بهترین نتیجه ممکن را کسب می کنید.
منبعی را که قصد داریم برای پاسخ دهی به سوالات درک مطلب یا ریدینگ زبان عمومی آزمون دکتری به شما معرفی کنیم یکی از برترین منابع یا حتی می توان گفت تنها منبعی می باشد که در زمینه درک مطلب یا ریدینگ در ایران به چاپ رسیده است.
کتاب درک مطلب Fast Reading شامل مهارت های لازم برای پاسخگویی به انواع تیپ سوالات درک مطلب آزمون دکتری می باشد. این کتاب مهارت محور به تشریح و تدریس مهارت های لازم جهت پاسخ به سوالات این بخش از آزمون دکتری می پردازد. همچنین یکی دیگر از نکات بارز کتاب Fast Reading این است که در پایان هر مبحث نمونه ریدینگ های آزمون دکتری ادوار گذشته را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.
حجم مناسب و به اندازه کتاب Fast Reading طوری کار را برای داوطلبان راحت کرده است که داوطلبانی که زمان کمی را برای مطالعه دارند می توانند با روزی یک ساعت زمان براحتی بر مهارت های لازم درک مطلب در عرض مدتی کوتاه مسلط شوند. این کتاب با استقبال بی نظیر داوطلبان در کمتر از ۶ ماه به چاپ چهارم رسید و هم اکنون چاپ چهارم این کتاب در بازار موجود است.

قسمت‌ های کتاب درک مطلب آزمون‌ های زبان Fast Reading (ویرایش دوم – چاپ سوم)
این کتاب از ۷ بخش تشکیل شده که هر یک از آنها بر روی یکی از مهارت‌ های لازم برای پاسخ به سؤالات آزمون تمرکز می‌ کند و هر بخش بصورت یک درس‌نامه ارائه گردیده‌ است.
قسمت‌ های مختلف کتاب به شرح زیر هستند:
۱. توضیح و آموزش نکات هر بخش به زبان ساده: در این قسمت سعی شده تا مباحث درسی به زبان ساده توضیح داده شوند.
۲. در آزمون: در این قسمت نحوۀ ارزیابی از مباحث هر درس در آزمون‌ های مختلف و چگونگی پاسخ‌ دهی به آنها با ذکر نکات ارائه شده است.
۳. قسمت Sample Test: در انتهای هر بخش یک آزمون نمونه قرار داده شده که شامل نمونه سؤالاتی است که در آزمون‌ ها از مباحث آن بخش مطرح شده است.
۴. آزمون جامع و تست‌ های آزمون‌ های دکتری از سال ۹۳ تا ۹۶: در انتها نیز یک آزمون جامع (۵۰ تست) و ۳۲ متن (۱۷۰ تست) از سؤالات آزمون‌ های مختلف قرار داده شده است. برای آزمون جامع اول پاسخ تشریحی و برای تست‌ های آزمون‌ های ادوار گذشته پاسخ کلیدی ارائه گردیده است.
۵. لغت‌ نامۀ واژگان مهم: در این بخش واژگان مهم درک مطلب‌ ها با ترجمۀ آنها آورده شده است. توصیه می‌ شود این لغات را به‌ دقت مطالعه کرده و به ذهن بسپارید.

اما نکاتی کلی دربارۀ درک مطلب آزمون دکتری

١. زیاد وقت خود را صرف خواندن متن نکنید:
شما زمان کافی برای خواندن با دقت همۀ متون را ندارید. از سوی دیگر، بدون خواندن عمیق و بادقت متن نیز می‌توانید پاسخ صحیح سؤالات را پیدا کنید.
٢. اگر متن در ارتباط با موضوعی است که با آن آشنایی ندارید، نگران نباشید:
تمام اطلاعاتی که برای پاسخ به سؤالات نیاز دارید، در داخل متن وجود دارد و شما به هیچ دانش اولیه‌ ای برای پاسخ به سؤالات نیاز ندارید.
٣. به خواندن مطالب و متونی بپردازید که موضوعات آنها بطور مکرر در آزمون‌ ها مطرح می‌ شود:
در آزمون‌ های کنکور رشته‌ های مختلف نیز موضوع اکثر متن‌ ها در ارتباط با رشتۀ تخصصی داوطلبان است. به داوطلبان توصیه می‌ شود کتاب‌ های زبان تخصصی و لغات آن را به‌ دقت مطالعه نمایند.
۴. دایرۀ لغات آکادمیک و رسمی خود را گسترش دهید:
لغات مورد استفاده در متن‌ های آزمون‌ ها از نوع لغات رسمی هستند. برای بسط دامنۀ لغات به شما توصیه می‌ کنیم کتاب‌ هایی چون ۵۰۴ واژه، ۴۰۰ لغت ضروری تافل، Essential Words for the TOEFL و ۱۱۰۰ واژه را مطالعه نمایید.
همچنین، توصیه می‌ کنیم پیشوندها (prefix) و پسوندهای (suffix) رایج را فرا گیرید و لغات را با مترادف‌ ها و متضاد های رایج آنها به خاطر بسپارید. یک روش مناسب که می‌ تواند در یادگیری مؤثرتر لغات به شما کمک کند، استفاده از دیاگرام یا نقشۀ واژگان (word map) است. در این روش هر لغت به‌ همراه مترادف‌ ها، متضادها و کلمات مرتبط با آن یادداشت می‌ شود.
دیاگرام زیر صفت‌ های هم‌ معنی و متضاد strange «عجیب» را نشان می‌دهد:
دیاگرام یادگیری لغات
 
۵. زمان خود را صرف سؤالاتی که به پاسخ آنها اطمینان ندارید، نکنید و در آزمون (بجز کنکورهای ورود به دانشگاه‌ ها که دارای نمرۀ منفی هستند) از روش رد گزینه و حدس زدن استفاده کنید.

مطالب مرتبط

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + = 28